Yaza Kasa

Yaza Kasa

Günümüzde hemen her işyerinde kullanılan ürünlerden biri de yazar kasalardır. Yazar kasa işyerlerinde kullanılan satılan malın cinsini, fiyatını, miktarını, indirimini ve vergilendirmesini otomatik olarak hesaplayan ve bunları fatura şeklinde bir kağıda yazan tuşlu, hafızalı hesaplayıcı para kasasıdır. Bilinen ilk yazarkasa 1879 yılında Amerikalı James Ritty tarafından tasarlanmıştır. Bu tasarım esas olarak gemi şaft sayacının devrine dayanmaktadır. İlk yazarkasa bir saat gibi çalışıyordu ve akrep ibresi doları yelkovan ibresi ise senti göstermekteydi. Yazarkasanın yapılış amacı ise kasaya giren para ile satılan malın karşılaştırılmasını yaparak kasiyerleri kontrol etmekti. Yani kasada açık çıkması bu şekilde engellenmek istenmektedir.

barkod-sistemleri-mekanik-yazar-kasaMekanik olan ilk yazar kasalar birçok dişli, kol, pin, kam, bağlantı parçalarından oluşmaktaydı. Mekanik yazarkasalarda tuşa basıldığı zaman miktar gösterge ekranında okunur ve bu miktar bir kağıt üzerine yazılırdı. Bunun sonucunda peş peşe yapılan ilave miktarları toplanarak sonuç elde edilir ve kasa açılmış olurdu. Temel olarak bu çalışma şekli bir otomobilin gösterge sayıcısından hemen hemen farksızdır. Zamanla teknolojinin gelişmesi ile birlikte yazar kasalarda değişiklik göstermiştir.

Mekanik yazarkasalar çok yer kaplaması hareketli kısımlarının fazla olması ve bunun sonucunda fazla arıza çıkarması ile yerini bilgisayarlı ve çok daha iyi bir çalışma sistemine sahip olan elektronik yazarkasalara bırakmıştır. Elektronik yazar kasalar merkezi bilgisayarlar ile birleştirilerek aynı zamanda çeşitli satış merkezlerinde mal stok seviyelerini kontrol eden insanlar tarafından anlaşılmasını da sağlamıştır. Elektronik yazarkasalar vergi oranlarını, indirimleri otomatik olarak hesapladığı ve bununla birlikte kredi kartlarındaki numaraları tanıyarak alıcının bankadaki hesabına borç kaydetmek suretiyle hesabı görmekte ve böylece lüzumsuz yere paranın dolaşmasını da engellemiştir. Elektronik yazarkasaların belki e en önemli özelliği ise ürünlerin üzerinde bulunan etiketlerin barkod sistemi sayesinde kasiyer tarafından okutulması ve böylece hesabın daha kolay yapılmasını sağlamaktır.

Optik okuma elemanına sahip “elektronik yazarkasalar”işlem tuşlu elektronik kasalara” oranla on misli süratle çalışmaktadır. Aynı zamanda insan faktörü ortadan kalktığı için hesaplarda bir yanlışlık çıkma ihtimali de tamamen ortadan kalkmıştır. Günümüzde birçok işyeri elektronik yazarkasalar sayesinde işlerinde önemli bir kolaylık sağlamıştır. Bu sayede daha hızlı ve güvenli bir şekilde hizmet veren işyerleri insanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Enter Barkod firması olarak müşterilerimize elektronik yazarkasaların yanı sıra yazarkasa servisi hizmeti de sağlamaktayız. Herhangi bir sorun yaşadığınız anda bize ulaşmanız sorununuzu çözmemiz için yeterli olacaktır. Sahip olduğumuz referanslar ve piyasada uzun yıllardır hizmet veriyor olmamız insanlar tarafından tercih edilmemizin en önemli nedenlerinden biridir.  Sitemize girdiğinizde bizimle ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz gibi ürünlerimiz için fiyat alma fırsatına da sahip olabilirsiniz. Sürekli olarak online destek ile size her türlü yardımcı olmak en önemli görevlerimizden biridir. Bu sayede müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktayız.
Sizinle tanışabilmemiz için bizim le irtibata geçebilirsiniz. İsterseniz iletişim sayfasınından mesaj gönderebilir isterseniz aşağıda ki bilgileri kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Teklif ve Talep Formu

Yanda ki butona tıklayarak Teklif ve Talep formuna ulaşabilirsiniz.

Adres

Meclis Mah. Cemal Gürsel Cad. Şener Sok. No: 10/A Sancaktepe İstanbul

Telefon:

Telefon: 0216 622 36 96
Gsm: 0507 587 62 88
Faks: 0216 622 36 96

E-Posta

info@enterbarkod.com